Artikeln publicerades 9 december 2025
Gör valet möjligt – bli röstmottagare vid förtidsröstningen och på valdagen
Vill du göra konkret skillnad för demokratin – och samtidigt tjäna en extra slant? Inför valet den 13 september söker vi medarbetare som vill vara röstmottagare vid förtidsröstning och på valdagen. För arbetet på valdagen får du ett fast arvode och för kvälls- och helgpass under förtidsröstningen utgår övertidsersättning.

Nästa år är det dags för val igen. Den här gången till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Valdagen är den 13 september, med förtidsröstning som börjar onsdagen den 26 augusti och pågår i drygt 2,5 veckor fram till valdagen.
Kansliet ansvarar för det praktiska genomförandet av valet i Tomelilla kommun, på uppdrag av valnämnden. Huvudlokalen är kommunhuset i Tomelilla och Svea Hund kommer att vara lokalen för förtidsröstning.
Vardagar under dagtid kommer förtidsröstningen till största delen behöva bemannas av kommunens ordinarie personal.
Vi behöver därför tillsammans ta oss an denna uppgift! Förhoppningsvis vill och kan så många som möjligt ställa upp på detta viktiga uppdrag för kommunen och demokratin. Som bonus lär du känna nya kollegor och får träffa kommunmedborgare. Du får också en inblick i hur ett val fungerar i praktiken.
Vad gör en röstmottagare?
Som röstmottagare är huvuduppgiften att ta emot röster och registrera väljare. Till valet 2026 kommer nya rutiner gälla i hela landet under förtidsröstningen – väljarna kommer registreras digitalt i stället för via manuella väljarförteckningar.
En röstmottagare kommer att ta emot väljarnas röst och en annan registrera den hos valmyndigheten. När det skett kommer som tidigare ytterkuvert innehållande väljarnas valkuvert stoppas i en valurna. Under utbildningen kommer du givetvis i detalj få veta hur detta ska ske.
Röstmottagarnas uppgifter inkluderar även att tillse att det är ordning och reda i och utanför vallokalen, att valkuvert delas ut, att röstsedlar för samtliga partier finns tillgängliga samt att svara på enklare frågor från väljarna.
Vara röstmottagare under ordinarie arbetstid
Du som anmäler dig får uppskattningsvis 2–3 pass på 2 timmar under förtidsröstningsperioden. Ju fler som anmäler sig, ju färre pass per person blir det såklart!
Schema kommer tas fram under våren. Det är såklart möjligt att byta tid med någon annan om de tjänstgöringstider du får krockar med något annat i ditt ordinarie arbete.
Vara röstmottagare utanför ordinarie arbetstid
Valnämnden kommer 2026 att utöka öppettiderna för förtidsröstningen på kvällar och helger. Preliminärt kommer det bland annat vara öppet i kommunhuset till klockan 20.00 samtliga kvällar sista veckan innan valet, samt enstaka kvällar och helger övrig tid.
Om du vill hjälpa till som röstmottagare även under kvälls- och helgtider utanför ordinarie arbetstid, utgår övertidsersättning enligt gällande regler. Denna finansierar valnämnden.
Vara röstmottagare på valdagen
Vi kommer även behöva fylla på med röstmottagare under valdagen den 13 september.
Vi har sammanlagt 7 vallokaler (valdistrikt) i hela kommunen: fyra i Tomelilla tätort (två i kommunhuset och två på Kastanjeskolan) samt vardera en i Smedstorp, Onslunda och Brösarp.
På valdagen utgår ett fast arvode som preliminärt kommer bli 3400 kr för 2026. Arbetet pågår från tidig morgon till sen kväll men med två längre schemalagda raster.
Utbildningstillfällen
Du kommer också att behöva delta vid en obligatorisk utbildning på 2–3 timmar (under kontorstid). Vi kommer erbjuda ett utbildningstillfälle i juni och två i augusti innan valet påbörjas. Exakta tider fastställs i början av 2026.
Om du förordnas som röstmottagare på valdagen så kommer även där en obligatorisk utbildning ingå. Det blir då tre utbildningstillfällen att välja mellan i augusti, varav ett är på kvällstid. Utbildningen ingår i det fasta arvodet.
Anmäl dig så här!
Skicka ett mejl till olof.hammar@tomelilla.se och inkludera vid vilket/vilka tillfällen du skulle vilja bidra genom att vara röstmottagare. Tänk på att stämma av med din chef.
Du kan också kontakta Olof Hammar om du vill veta mer innan du bestämmer dig.
