Artikeln publicerades 11 september 2026
Ny inloggningsmetod på Mina sidor
När du loggar in som medarbetare på Mina sidor väljer du inloggningsmetod efter säkerhetsnivå: e-legitimation för känsliga ärenden eller e-post för övriga.

Medarbetare som loggar in på Mina sidor (https://minasidor.tomelilla.se/ Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.) kommer från och med nu att behöva välja metod för inloggning beroende på säkerhetsnivå.
E-tjänster som hanterar känsliga uppgifter har ett extra lager av säkerhet som kräver att du identifierar dig med e-legitimation.
När du har valt "logga in som medarbetare" behöver du välja mellan tre inloggningmetoder: Bank-id, Freja eid och e-post.
Känsliga e-tjänster
Om du vet att du ska hantera e-tjänster med känsliga uppgifter väljer du att logga in med Bank-id eller Freja eid.
Om du har loggat in med lägre behörighet än vad tjänsten kräver kommer du att få upp en varningsruta som låter dig byta inloggningsmetod.
Ordinära e-tjänster
Om ärendena inte innehåller känsliga uppgifter kan du välja att logga in med e-post. Inloggningsuppgifterna är din jobbmejl och ditt lösenord, samma som du använder till ditt Microsoft365-konto. Men inloggningen sker vanligtivis automatiskt om du använder din jobbdator.
För att komma åt interna länkar och genvägar Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. behöver du bara logga in med e-post.
Det här gäller bara när du loggar in som medarbetare, inte om du har ärenden som privatperson.
Frågor
Har du frågor kan du kontakta helpdesk@tomelilla.se
