Väder- och miljödata i realtid
I Tomelilla kommun använder vi olika sensorer för att samla in information från våra omgivningar. Här kan du följa aktuell data från bland annat våra solceller, temperaturmätare och fuktsensorer.
Genom att mäta och visualisera miljödata i realtid får vi bättre beslutsunderlag för framtida satsningar – samtidigt som du som invånare får möjlighet att följa utvecklingen på nära håll. Det är ett steg mot en mer öppen och datadriven kommun.
Solceller
Följ produktionen från våra solcellsanläggningar som finns på kommunhuset, Västevångens förskola, Ängens förskola, Österlenhallen, Norrevång. Siffrorna avser data från 2019 och framåt.

Total producerad energi:
938.53MWh

Sparade CO2-utsläpp:
367904kg

Motsvarar planterade träd:
10981st
Väder och miljö
Sensorer för temperatur, luftfuktighet, buller och olika föroreningar finns på flera olika ställen i kommunen. I Tomelilla tätort är sensorerna som redovisas placerade på följande gator:
Tomelilla centrum – Östergatan/Adelsgatan (vid Kulturhuset)
Östra Tomelilla – Rosendalsvägen (vid korset mot väg 11/Gladanleden)
Södra Tomelilla – Lindesborgsvägen (vid vändzonen)
Västra Tomelilla – Banmästaregatan
Temperatur
Mätarna i Onslunda och Smedstorp sitter i norrläge, vilket kan påverka siffrorna som presenteras.
Temperatur | |
---|---|
Tomelilla centrum | 5.2°C |
Östra Tomelilla | 4.5°C |
Södra Tomelilla | 5.0°C |
Västra Tomelilla | 4.7°C |
Brösarp | 36.5°C |
Smedstorp | 7.4°C |
Onslunda | 4.8°C |
Luftfuktighet
Luftfuktighet | |
---|---|
Tomelilla centrum | 87%Rh |
Östra Tomelilla | 88%Rh |
Södra Tomelilla | 87%Rh |
Västra Tomelilla | 87%Rh |
Buller
Buller | |
---|---|
Tomelilla centrum | 47dBa |
Östra Tomelilla | 40dBa |
Södra Tomelilla | 43.1dBa |
Västra Tomelilla | 42dBa |
PM2.5
PM2.5 är partiklar som är högst 2,5 mikrometer i diameter. Partiklarna bildas vid slitage av däck, vägar och bromsar, samt vid förbränning och när gaser från förbränningen kondenseras.
PM2.5 | |
---|---|
Tomelilla centrum | 3.33µg/m³ |
Östra Tomelilla | 1.93µg/m³ |
Södra Tomelilla | 0.00µg/m³ |
Västra Tomelilla | 1.00µg/m³ |
PM10
PM10 är partiklar som är högst 10 mikrometer i diameter. Partiklarna bildas vid slitage av däck, vägar och bromsar, samt vid förbränning och när gaser från förbränningen kondenseras.
PM10 | |
---|---|
Tomelilla centrum | 4.80µg/m³ |
Östra Tomelilla | 2.43µg/m³ |
Södra Tomelilla | 0.00µg/m³ |
Västra Tomelilla | 1.00µg/m³ |