Artikeln publicerades 28 februari 2025
Konstverken utvalda för kommunhusets foajé – första verket uppe

Under ytan är ett foto som Henriette Ellberg tagit ner i vattnet från stenhällarna nedanför Tjörnedalalunden.
De tre konstverk som kommer att turas om att hänga i kommunhusets foajé under 2025 är utvalda. Första är redan uppe.
I höstas kom kommunstyrelsens arbetsutskott med idén att lokala konstnärer kanske skulle kunna ställa ut sin konst i kommunhusets foajé. Nu är verken för 2025 utvalda och första konstverket pryder väggen: Under ytan, av Henriette Ellberg. Hon har alltid funnit glädje i att fotografera och dokumentera.
– Jag har en känsla av att intresset kommer från min far, Helge Ewaldz, som alltid bar kameran med sig då vi var på vandring när jag var barn. Det var han som tidigt lärde mig att vistas i och att vara rädd om vår natur, berättar Henriette som är på plats vid upphängningen.
Så småningom lärde hon sig att fånga ögonblicken och fick känna glädjen i att dela med sig av dem till andra, långt innan det fanns sociala medier.
– Under ytan är ett foto som jag tog stående, böjd ner mot vattnet, på en av stenhällarna nedanför Tjörnedalalunden mellan Baskemölla och Vik. En underbar plats att besöka och starta sin strandvandring på, norrut mot Stenshuvud och Kivik, menar Henriette.
Nästa tillfälle att ansöka om att få visa sin konst i kommunhusets foajé blir i höst. Mellan 15 september och 15 oktober är ansökningsperioden öppen.
Uställare i kommunhusets foajé 2025
1 mars–1juni: Henriette Ellberg – Under ytan
2 juni–2 september: Göran Eriksson – Fisk
Som pensionerad lastbilsmekaniker finner Göran Eriksson inspiration i det som är överblivet och övergivet. Hans fantasieggande kreationer, bestående av sammansatta mekaniska delar, tar lekfullheten till nya nivåer.
Man skulle kunna beskriva hans alster som recycling med ett budskap. Det kasserade, det bortvalda, och det glömda får nytt liv i nya kombinationer. Göran Eriksson är autodidakt.
3 september–3 december: Wilma Holmberg – Skimmer i molnen och glitter i sjön
Wilma Holmberg går sista terminen på gymnasieskolan Spyken i Lund där hon studerar på estetiska programmet med inriktning bild och form. Drömmen är att en dag kunna jobba med konst på något vis, helst som konstnär.
Hon har ägnat sig åt måleri sedan hon var tolv år men långt innan dess har hon alltid älskat att få vara kreativ och att få skapa. Främst målar hon i akryl och motiven består av allt från landskap till människor. Hennes intresse för impressionismen är ofta påtaglig i skapelserna, men hon målar lika gärna surrealistiska motiv.
Målningen Skimmer i molnen och glitter i sjön är en hyllning till skånska sommarkvällar. Wilma ville fånga känslan av en skymning och solens strålar genom lövverk och över vattnet. Stillsamheten var viktig och därför har bilden mycket lite rörelse.