Artikeln publicerades 2 juni 2026

Välkommen att fira nationaldagen!

Liten svensk flagga i trä med ängsblommor runt omkring.

Vajande blågula flaggor med musik och paradmarsch. På lördag är det nationaldag med späckade program på två håll i kommunen. Varmt välkommen till Stadsparken i Tomelilla eller byängen i Brösarp!

På lördag 6 juni arrangerar kommunen nationaldagsfirande i Stadsparken i Tomelilla. Under förmiddagen kommer föreningar att visa upp sig och kulturskolans elever att spelar och sjunger på scenen. Lagom till lunch marscherar nationaldagståget med Tomelilla ungdomsorkester i spetsen in i parken.

– I år har vi hyrt in en ansiktsmålare för att göra firandet lite roligare för de små. Kommunen bjuder på detta så det kostar alltså inget att få en anstiksmålning på nationaldagen. I sedvanlig ordning varvar vi musik med att dela ut priser, stipendier och diplom till nya medborgare, berättar Ros-Marie Stjernfeldt, enhetschef för kultur och fritid, och påminner:

– Ta gärna med dig picknick och en stol att sitta på i gröngräset!

Brinkehem och byängen i Brösarp

Även i kommunens norra del hissas flaggan till tonerna av Tomelilla ungdomsorkester. I Brösarp börjar dock tåget med föreningar vid Brinkehem för att sedan marschera bort till byängen nedanför gästgiveriet. Amanda Dahl kommer att sjunga och Sten-Bertil Olsson ska hålla högtidstal.

Program för nationaldagsfirandet i Tomelilla och Brösarp finns här

Mer information om nationaldagen, flaggregler och bakgrund