Artist-in-residence 2027

Internationellte konstnären Aljoscha får Sten Malmquist-stipendiet 2027 och blir näste artist-in-residence i Tomelilla.

Aljoscha är grundaren av bioismen, eller biofuturismen: en konstpraktik som spekulerar i nya livsformer istället för att beskriva den befintliga naturen. Han ser varje verk som en okänd levande varelse. I Tomelilla kommer han att utveckla Spacetime, a Single Being, ett platsspecifikt projekt om rumtiden som ett levande kontinuum.

Genom en upphängd installation, offentliga interaktioner och dagliga teckningar kommer han att skapa biofakta: syntetiska organismer av form, färg och omsorg. Projektet frågar hur konst kan utveckla bioetik, hur avvikelse kan bli genesis och hur framtida liv kan formas utan lidande.

Född i Ukraina och verksam internationellt

Aljoscha är en internationellt verkande konstnär, född i Charkiv, Ukraina. Sedan 2001 är han bosatt i Düsseldorf, Tyskland, men bor för tillfället i Italien. Han har en internationell karriär bakom sig och erfarenheter av att arbeta på många och skilda platser.

Hans skira och förföriskt vackra platsspecifika skulpturer, eller livsformer, som han kallar dem, har intagit många och skiftande miljöer. Han har mottagit många priser och utmärkelser. Han har även stor erfarenhet av artist-in-residence, samt konstpedagogiska projekt.

Tomelilla Kultur- och fritidsnämnd beslutade att tilldela Aljoscha år 2027-års Sten Malmquist-stipendium. Han kommer att verka i Tomelilla under maj och juni 2027.